Kullandığımız Verimerkezi ve Altyapı


Altyapı

Radore 520 m2, 110m2, 285m2 ve 120m2 olmak üzere toplamda 1.035 m2’lik 4 veri merkezi salonuna sahiptir. İstanbul Levent’te bulunan MetroCity AVM’nin -4. katında yer almaktadır. MetroCity AVM’nin yapımı 2002 yılında tamamlanmış ve 2003 yılında hizmete açılmıştır. MetroCity AVM, Metro ulaşım hattı üzerine inşa edilmiştir.

İstanbul genelinde internet altyapısı Metro ulaşım hattı üzerinde bulunmaktadır. İnternet açısından stratejik bir noktada konumlanmış olan Radore’nin internet altyapısı, İnternet Servis Sağlayıcılarına (ISP) doğrudan bağlı bulunmaktadır. Radore bulunduğu konumu sayesinde, her yerden çok rahat ulaşılabilecek bir pozisyondadır. MetroCity AVM gelişmiş güvenlik sistemleri, yangın ihbar, yangın söndürme ve duman tahliye sistemleri ile 7 gün 24 saat kontrol altındadır.

MetroCity AVM binası NFPA (Amerikan Ulusal Yangın Önleme Birliği) standartları dikkate alınarak kurgulanmıştır. Deprem anında yangın söndürme sisteminin etkin olarak çalışmasını sağlayacak önlemler alınmış ve doğalgazı kesen ventil sistemi kurulmuştur. Bina girişlerinde olası durumlarda itfaiyenin yangına rahatlıkla müdahale edebilmesi için itfaiye bağlantı ağızları bulunmaktadır.
Enerji

Radore Veri Merkezi’nin enerji kapasitesi 1,6 MW beyaz alan için, 1 MW ofis alanları için ve 1,6 MW da yedek olmak üzere toplamda 4.2 MW’tır. Enerji, MetroCity AVM’de bulunan ve Radore’ye ait olan ikisi ana, biri yedek 3 farklı dağıtım trafosu ile Radore Veri Merkezi’ne aktarılır. Radore Veri Merkezi’ne ait trafolar orta gerilim ring şebekesine bağlıdır ve böylece iki noktadan besleme ile yedeklenmiştir.

Senkronizasyon Kontrol Panosu, geçişler için (jeneratör-jeneratör, trafo-trafo ve jeneratör-trafo) anlık olarak enerjiyi takip eder ve arıza, düşük/yetersiz voltaj veya frekans durumlarındaki geçişleri otomatik olarak yapar. Maksimum süresi 30 saniye olan geçiş sırasında UPS altyapısı devreye girerek kesintisiz enerji sağlar. UPS sistemine ait akü grubu minimum 15 dakika besleme sağlayabilme kapasitesine sahiptir.

Bire bir yedekli ve otomatik geçişli trafo sisteminin arkasında, şebeke enerjisinin kesildiği anlarda veri merkezine enerji üretmek için hazır ve otomatik konumda bekleyen 3 adet 1,100 kVA’lık Caterpillar (CAT) dizel jeneratör bulunur. Bu jeneratörler için Radore’ye ait 2 adet 3.500 m3‘lük yakıt tankı, 1 adet 10.000 m3’lük yakıt tankı ve 1 adet 30.000 m3‘lük MetroCity AVM’ye ait paylaşımlı yakıt tankı bulunmaktadır. Enerji kesintisi durumunda yakıt tanklarından biri aktif olarak kullanılırken diğeri aktif olanı besleyerek kesintisiz enerji sağlar.

Radore Veri Merkezi’nde kullanılan UPS sistemi 4 x (N+N) ve 1 x (N+1) yedekli olarak kurgulanmıştır.

Veri merkezi UPS altyapısında;

1. Grup 15×50 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+N)
2. Grup 10×100 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+N)
3. Grup 10×100 kVA Newave (ABB) Standalone UPS (N+N)
4. Grup 5×100 kVA Newave (ABB) Standalone UPS (N+1)
5. Grup 5×50 kVA Newave (ABB) Modüler UPS (N+N)

şeklinde beş farklı UPS sistemi mevcuttur. Veri merkezi alanları, network altyapısı ve ofisler için enerji A ve B hatları olmak üzere çift besleme ile sağlanır. A enerji hattı 1. ve 2. grup, B enerji hattı 3. ve 4. grup UPS’ler ile beslenir. Ayrıca ofis ve network altyapısı bu alanlara dedike, minimum 60 dakika enerji sağlayan 5. grup UPS’ler ile beslenir.

Sunucu kabinlerine enerji, yedekli “busbar” hattı ile sağlanır. Busbar hatları ile kablo-donanım kaosu önlenmiş olup, ayrıca doğal afetlere karşı dayanıklılık kazanılmıştır. Busbar hattı sayesinde teknik sorunlara daha kolay müdahale edilebildiği gibi soğutma sistemi de daha performanslı bir şekilde çalışmaktadır.

Yedekli busbar hattına ek olarak sunucu kabinleri iki ayrı UPS grubundan beslenen iki farklı PDU (Power Destribution Unit) ile yedeklenmiştir.
İklimlendirme

Radore Veri Merkezi iklimlendirmesinde “free cooling” teknolojisi kullanılmaktadır. “Free cooling” iklimlendirmede kullanılan suyun soğutulması için dış ortamdaki düşük hava sıcaklığını kullanmayı mümkün kılan ekonomik bir iklimlendirme metodudur. Veri merkezindeki “free cooling” altyapısı,

3 x 840 kW RC Chiller (suyu soğutmaya yarayan dış üniteler)
Veri merkezi içinde hava sirkülasyonu sağlayan hassas RC klimalar (iç üniteler)
Suyun bu iki ünite arasında taşınması için gerekli basıncı sağlayan pompalardan oluşmaktadır.
Veri merkezi içinde sıcak hava koridorlarına hapsedilen 30-35°C değerindeki sıcak hava, hassas klima üniteleriyle emilir ve chiller’lardan gelen soğuk su ile 16-23°C’ye kadar soğutulur. Soğutulan hava doğrudan sunucu sistemlerinin soğuk hava girişlerine yönlendirilir. Kış aylarında bu işlem, dış ortamda bulunan chiller ünitelerinin kompresörlerini kullanmadan doğal soğuk hava ile gerçekleştirilir ve enerji tüketiminde %70’e kadar tasarruf sağlanır. Radore’nin yıllık PUE oranı ortalaması 1,43’tür.

Radore Veri Merkezi’nin aktif 5.850.000 BTU ve yedek 2.900.000 BTU soğutma gücü bulunmaktadır. İklimlendirme altyapısının tamamı N+1 yedekli olarak tasarlanmıştır.
Fiziksel Güvenlik

Radore Veri Merkezi dijital ve fiziksel olarak 7 gün 24 saat kameralarla izlenmektedir. Radore’nin bulunduğu MetroCity AVM’ye, AVM yönetimi tarafından belirlenen saatler dışında yetkilendirilmiş personel haricinde giriş-çıkış yapmak mümkün değildir. Enerji ve iklimlendirme üniteleri veri merkezinden farklı bir katta bulunmaktadır. Bu alana sadece Radore’den yetkili kişiler giriş yapabilmektedir.

Radore’ye ait alanlarda müşterilere ziyaretleri süresince Operasyon Merkezi yetkilileri eşlik etmektedir.

MetroCity AVM’ye ek olarak Radore Veri Merkezi’nde tüm giriş ve çıkışlar dijital ve fiziksel olarak 7 gün 24 saat izlenmekte ve görüntüler kaydedilmektedir.

Fiziksel güvenlik önlemlerinin yanı sıra, yangın algılama sisteminde Honeywell hava örneklemeli duman dedektörleri kullanılır. Yangın önleme ve söndürme sistemlerinde Siemens ve 3M Novec 1230 gazlı, FM200 gazlı ve aerosol tozlu sistemleri bulunmaktadır. Sensörlü su ve nem kontrol cihazları ile ofis alanları ve veri merkezi 7 gün 24 saat denetim altında tutulmaktadır.
15 Gün Koşulsuz
Memnuniyet Garantisi


15 Gün İçerisinde Herhangi Bir Sebepten Ötürü Memnun Kalmazsanız Ödemeniz Sorgusuz, Sualsiz İade Edilir.


PAKET SEÇENEKLERİNİ GÖRÜNTÜLE

Bilgilerinizi bırakın, sizi hemen arayalım

Sizi Arayalım

Teşekkürler!

Müşteri Temsilcilerimiz En Kısa Süre İçerisinde

Size Dönüş Sağlayacaktır.